Dlaczego niebo jest niebieskie i jaką zwiastuje pogodę

Kiedy w bezwietrzny i bezchmurny dzień staniemy na szczycie góry, zadziwi nas wyjątkowo głęboki błękit nieba. Wręcz nierealny. Jeśli jednak w tych samych warunkach spojrzymy w niebo w środku miasta, uderzy w nas raczej bladoniebieskie, a nawet białe światło. Skąd ta różnica? Dlaczego niebo jest niebieskie i jaka czeka nas pogoda w zależności od intensywności tej barwy?

Fale elektromagnetyczne są odbierane przez światłoczułe receptory w naszym oku jako dany kolor.  W zależności od tego, jaka  długość fali zostanie pochłonięta, a jaka odbita w drodze do naszego oka, taki kolor zobaczymy. Kiedy światło słoneczne przenika przez atmosferę, napotyka na swojej drodze  cząsteczki pyłów, czy krople wody. Światło zostaje rozproszone we wszystkich kierunkach.

Największemu rozproszeniu ulegają najkrótsze fale, a więc niebieskie i fioletowe.  Fioletowy w znacznej części zostaje pochłonięty przez górne warstwy atmosfery, a do naszych oczu dociera przede wszystkim kolor niebieski.

Intensywność koloru nieba, a pogoda

Wiemy zatem, dlaczego niebo jest niebieskie. Jednak skąd bierze się różnica w intensywności tej barwy?  To wspomniane wyżej cząstki pyłów oraz krople wody mącą atmosferę. Im więcej jest ich w powietrzu, tym błękit nieba jest jaśniejszy.  Wbrew pozorom, letni wyż nie zawsze wiąże się z pięknym, błękitnym niebem. W czasie ciepłych, suchych i bezwietrznych dni, niebo może wydawać się wręcz białe. Wszystko za sprawą zwiększonej ilości pyłów w atmosferze.

Co ciekawe, wprawny obserwator może przewidzieć nadchodzące zmiany w pogodzie wraz ze zmieniającą się intensywnością błękitu nieba. Na terenach nizinnych zauważa się trzy reguły:

  • Wyjątkowo ciemna barwa niebieska połączona z dobrą widzialnością, wskazuje na zmienną sytuację pogodową. Możliwe jest pogorszenie się pogody, zbliżające się opady deszczu i silnego wiatru.
  • Umiarkowany błękit nieba oznacza utrzymanie się dobrej pogody.
  • Przechodzenie od barwy niebieskiej po jasny błękit, aż do szarego wskazuje na pogorszenie się pogody (zbliżający się niż).

 

Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że zmiany w pogodzie możemy również przewidzieć, obserwując smugi kondensacyjne po przelatujących samolotach odrzutowych. Jeśli te utrzymują się przez dłuższy czas, oznacza to, iż ciepłe powietrze wypychane jest ku górze. Zatem prawdopodobnie zbliżają się opady deszczu. Jeśli z kolei smugi kondensacyjne znikają zaraz po przelocie samolotu, będziemy raczej cieszyć się dobrą pogodą.

Udostępnij artykuł