Opis systemu

Meteogram czy meteorogram?

Dotychczas używaliśmy nazwy meteorogram, choć w wielu językach stosowana jest ona zamiennie z meteogramem, dlatego u nas też w nowszych serwisach pojawia się w tej drugiej postaci.

Jak należy interpretować informację o burzach na meteogramie?

Informacje o burzach wprowadzamy na razie eksperymentalnie. Kolory wypełnień kółek oznaczają:
- biały: możliwość wystąpienia burzy
- żółty: słaba burza do 10 wyładowań w godzinie w jednym oczku siatki (4x4 km)
- pomarańczowy: umiarkowana burza do 30 wyładowań w godzinie
- czerwony - silna burza powyżej 30 wyładowań w godzinie
Sposób wyznaczania burz opisano w osobnym punkcie.

Jak wyliczane są burze?

Burze są wyliczane przez model UM. W pierwszej kolejności są znajdowane węzły modelu w których suma w pionie krupy (GWP- graupel water path) przekracza wartość progową. Następnie w tych węzłach jest parametryzowany ładunek elektryczny. Jeśli ładunek ten przekroczy pewną wartość lub jej wielokrotność uważa się, że nastąpiło wyładowanie (lub kilka wyładowań). Pozostała reszta jest przekazywana do następnego kroku obliczeniowego. Prezentowana gęstość wyładowań jest ilorazem liczby wyładowań za okres czasu podzielonej przez obszar przynależny węzłowi modelu (16 km2). Przykładowo: wartość 1 na mapie burz odpowiada 16 wyładowaniom za ostatnie 3 godziny w węźle modelu. Przedstawienie burz na meteogramie objaśnione jest w osobnym pytaniu.

Dlaczego nie liczycie prognozy w modelu UM na tydzień albo dwa do przodu?

Im dłuższa prognoza, tym jej wiarygodność jest niższa. W zasadzie nie ma technicznych przeszkód, żebyśmy prognozę liczyli w takim horyzoncie, ale wtedy jej dokładność nie będzie znacząco lepsza od globalnych prognoz długoterminowych, które operują na rzadszej siatce obliczeniowej. W serwisie są dostępne wyniki 14-dniowej prognozy modelu GFS.

Od czego zależy podział na chmury bardzo niskie/niskie/średnie/wysokie?

Klasyfikacja zachmurzenia jest zgodna z poniższą tabelką (wartości orientacyjne): Bardzo niskie - 1000 mb - od 0 do 111 m Niskie - od 1000 mb do 800 mb - od 111 m do 1949 m Średnie - od 800 mb do 500 mb - od 19449 m do 5574 m Wysokie - od 500 mb do 150 mb - od 5574 m do 13608 m mb - ciśnienie w milibarach atmosfery standardowej

Co to są oktanty?

Oktant to ósma część. Służy do określania zachmurzenia, np. zachmurzenie 4/8 oznacza, że połowa nieba zasłonięta jest przez chmury, a 8/8 to pełne zachmurzenie.

Czy model może przewidzieć grubość prognozowanego opadu śniegu?

Na stacji meteorologicznej, gdy pada śnieg, mierzy się stan (grubość) pokrywy śnieżnej i masę wody ze stopionego śniegu, który wpadł do deszczomierza. Tak więc zmierzony jest przyrost pokrywy śnieżnej i wielkość opadu w milimetrach w sensie grubości warstewki wody utworzonej z tego opadu. Model numeryczny określa stan fazowy opadu (śnieg, śnieg z deszczem, deszcz), natomiast nie podaje grubości (przyrostu) pokrywy śnieżnej, co mógłby zrobić, gdy pada tylko śnieg. Powodem jest to, że gęstość świeżo spadłego śniegu waha się w szerokich granicach: od 10 kg/m3 do 150, a nawet, do 170 kg/m3, jak podaje literatura meteorologiczna. Wysokość opadu, niezależnie od stanu fazowego, model podaje w kg/m2 i gdy pada tylko śnieg, użytkownik chciałby wiedzieć ile centymetrów tego śniegu spadło. Tę zależność można określić tylko szacunkowo.

Czy jest sens ustawić na swoim komputerze automat, który co pół minuty przez całą dobę będzie próbował pobrać najnowszy meteogram?

Nie. Nowe prognozy pojawiają się o porach opisanych w osobnej odpowiedzi. Komputery bez przerwy sprawdzające na zapas nowe meteogramy będą blokowane, ponieważ niepotrzebnie obciążają serwery i łącza sieciowe ICM.

Czy na meteogramie pokazujecie prognozę w jednym, konkretnym punkcie, czy jest to wartość średnia z jakiegoś obszaru?

Niektóre wielkości pokazywane na meteogramie to uśrednione wartości z sąsiadujących węzłów siatki obliczeniowej. Dla modelu UM 4km, jest to uśredniona wartość z 7x7 węzłów modelu. Podajemy też wartości z punktu środkowego oraz minima lub maksima z całego obszaru. Szczegółowy opis zawiera legenda każdego meteogramu.

Co to jest siatka 4 km czy siatka 1,5 km?

To jest przybliżona odległość w poziomie między punktami, w których są wyznaczane parametry opisujące stan pogody (temperatura, ciśnienie itp.). Bardziej technicznie, jest to odległość w poziomie między kolejnymi węzłami siatki obliczeniowej.

Dlaczego od końca marca wszystkie prognozy z modelu pojawiają się godzinę później, niż zwykle?

Dlatego, że nastąpiła zmiana czasu z zimowego (CET) na letni. Po zmianie czasu różnica między czasem urzędowym w Polsce (CEST) a UTC, w którym wykonuje się pomiary meteorologiczne i według którego prowadzi się obliczenia, wynosi dwie, zamiast jednej godziny. Dlatego też wyniki modeli będą pojawiały się godzinę później.

Na ile dni do przodu liczycie prognozy?

To zależy od modelu i godziny startu prognozy:
UM 4 km: prognozy z godziny 00 i 12 - 120 godzin (5 dni)
UM 4 km: prognozy z godziny 06 i 18 - 60 godzin (2,5 dnia)
UM 1,5 km: prognozy z godziny 00 i 12 - 78 godzin (~3,5 dnia)
WRF: prognozy z godziny 00, 06, 12 i 18 - 72 godzin (3 dni)
GFS (liczony poza ICM): prognozy z godziny 00 i 12 - 14 dni

Czy najnowsza prognoza jest zawsze najlepsza?

Zasadniczo tak powinno być. Zdarza się jednak, że pierwsze kilka godzin prognozy trwa "rozruch" niektórych zjawisk w modelu, np. konwekcji, dlatego warto spojrzeć też na wyniki prognozy liczonej jako poprzednia. Dodatkowo, prognozy startujące o różnych godzinach mogą opierać się na większych bądź mniejszych zestawach danych początkowych, co też ma czasem wpływ na rozwój niektórych zjawisk pogodowych.

Jak często i w jakich godzinach aktualizowane są prognozy pogody?

Model UM liczony jest 4 razy na dobę dla warunków początkowych z godz. 00, 06, 12 i 18 (według czasu UTC ). Prognozy pojawiają się na stronie po ok. 4.5 godz. od godziny podanej jako start prognozy. Aktualizacje modelu WRF mają miejsce 2 razy na dobę dla warunków początkowych z godz. 00 i 12 UTC. Zwizualizowane wyniki obliczeń są dostępne na stronie po ok. 6,5 godzinach od czasu startu prognozy. Start prognozy następuje o godzinach 03 i 15 UTC.

Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy.
Kontakt