Jaka pogoda na Wielkanoc? Będzie cieplej niż w Hiszpanii

Święta Wielkanocy to okres, w którym szczególnie jesteśmy zainteresowani prognozami pogody, a te już od kilku dni przynoszą nam powody do radości. Od poniedziałku do środkowej Europy napływa ciepło z południa, podczas gdy nad inne regiony np. Wyspy Brytyjskie napływa chłodna masa, co mogliśmy zaobserwować na ostatnim meczu piłkarskim Polska-Walia, gdzie niektórzy kibice ubrani byli w ciepłe czapki. Opisana sytuacja związana jest z rozległym, wieloośrodkowym Niżem Islandzkim, który od kilku dni steruje pogodą w całej Europie.

W tylnej części niżu na ciepłe jak na tę porę roku wody Atlantyku napływa chłodna, arktyczna masa powietrza znad Grenlandii, przez co niż ten pozostaje aktywny i przez kilka następnych dni wciąż będzie kształtować pogodę w Europie. W Polsce w miesiącach zimowych i wczesną wiosną cyrkulacja południowo-zachodnia i południowa nie występują dość często, lecz gdy już wystąpią to cieszą nas niespodziewanie wysokimi temperaturami. Gdy rozległy Niż Islandzki schodzi nisko na południe i znajduje się na wysokości Wysp Brytyjskich i niżej, to do Europy środkowej i do Polski, po orbicie tego niżu, zaczyna docierać ciepłe powietrze znad Afryki.

Jaka pogoda na Wielkanoc?

W Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny prognozowane jest niewielkie, miejscami umiarkowane zachmurzenie. W nocy z niedzieli na poniedziałek pojawić się mogą chmury konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu – tego typu nocne opady związane są z napływem powietrza zwrotnikowego. Temperatury maksymalne we wskazanym okresie zawierać się będą w przedziale od 22°C do 25°C. Będą to jedne z nielicznych dni, gdy w Polsce jest cieplej niż w Hiszpanii. Wiatr będzie wiał głównie z kierunków południowych z prędkością w granicach 2-5 m/s na północy kraju, natomiast w centrum i na południu 5-8 m/s z usileniami do 15-20 m/s, w górach halny.

Data Wielkanocy zależy od księżyca i cykli księżycowych przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca co oznacza, że termin świąt nie może wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później niż 25 kwietnia. W tym roku święta wypadają w ostatni dzień marca i pierwszy dzień kwietnia, jednakże oba te miesiące charakteryzują się dużą zmiennością warunków atmosferycznych i również w kwietniu możemy mieć do czynienia z zimowymi warunkami. W tym roku pomimo ciepłych i pogodnych świąt przysłowie o kwietniu, który przeplata zimę z latem również się sprawdzi – w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek prognozowane są opady deszczu, a w następnych dniach nawet deszczu ze śniegiem.

Autor: Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł