Mglisty poranek 1 listopada

W nowej odsłonie serwisu, będziemy przygotowywać prognozy pogody dla Polski w wersji skróconej na następny dzień lub weekend. Prognoza ta ma dostarczyć szybką informację co Was czeka, osoby które chcą dowiedzieć się więcej o sytuacji pogodowej odsyłamy do komentarzy synoptyka, które nieprzerwanie publikujemy.

Mgły i zamglenia przetestują umiejętności i cierpliwość kierowców w drodze na cmentarze, choć temperatura będzie sprzyjała spacerom.

Przez większość dnia Wszystkich Świętych, pozostaniemy pod wpływem klina wysokiego ciśnienia w ciepłej masie powietrza. Ponownie bardzo ciepło na zachodzie (temp. maks. do 15-18 ºC ), w południowej i centralnej części kraju (temp. maks. do 14-15 ºC). Jedynie północny-wschód pozostanie nieco chłodniejszy (temp. maks. do 10-11 ºC).

Sytuacja baryczna nad Polską ciągle nie pozostawia wątpliwości co do tego, że mgły i zamglenia będą stanowiły główny element tworzący krajobraz nad większością kraju, szczególnie w godzinach porannych. Brak wiatru, wysoka wilgotność i przyziemna inwersja sprawią, że mgły mogą utrzymywać się do godzin przedpołudniowych, zwłaszcza w miejscach sprzyjających (okolice lasów, zbiorników wodnych, zagłębień). Stąd poranne wyprawy na cmentarze powinny odbywać się z wysoką ostrożnością. Sytuacji nie ułatwią lokalne opady mżawki, które przy utrzymującym się dłużej niskim zachmurzeniu, mogą towarzyszyć zamgleniom w ciągu dnia, w szczególności w północno-wschodniej Polsce.

Mgły i zamglenia po zmroku  powinny mieć nieco lżejszy charakter niż te poranne, ale brak światła dziennego w połączeniu z lokalnie utrzymującym się zamgleniem i nisko wiszącymi chmurami Stratus, nie ułatwią percepcji na drogach. Kierowcy wiec powinni pozostać czujni, a ci mniej doświadczeni, planować wyjazdy w środku dnia. My natomiast życzymy wszystkim bezpieczeństwa na drogach.

Poniżej ostatnie wskazania modelu UM 4km dla widzialności na godzinę 7.00 i 19.00.

Prognoza widzialności na wtorek godzinę 7.00 (lewa mapa) i 19.00 (prawa mapa). Kolory żółte i cieplejsze oznaczają mgły (widzialność poniżej 1 km), zamglenia to odcienie zieleni.

Udostępnij artykuł