Weekend pod znakiem przesuwającego się frontu i nocnych ochłodzeń

W nowej odsłonie serwisu, będziemy przygotowywać prognozy pogody dla Polski w wersji skróconej na następny dzień lub weekend. Prognoza ta ma dostarczyć szybką informację co Was czeka, osoby które chcą dowiedzieć się więcej o sytuacji pogodowej odsyłamy do komentarzy synoptyka, które nieprzerwanie publikujemy

Okres dominacji wyżu i płd.-zachodniego napływu ciepła właśnie się zakończył, a w ciągu najbliższych 3 dni Polska znajdzie się pod wpływem cyrkulacji strefowej z zachodu. Oznacza to dla nas niższe temperatury niż ostatnio obserwowane, choć bez ekstremalnego ochłodzenia. Niestety, zrobi się także pochmurnie i deszczowo, momentami wietrznie.

W piątek już cały kraj znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia wchodzącej z zachodu. Zachmurzenie zacznie się zwiększać (przejaśnienia tylko na wschodzie), siła wiatru rosnąć w centrum i na wschodzie (silne porywy wiatru po południu i wieczorem). Front chłodny z opadami deszczu znajdzie się nad naszą zachodnią granicą w okolicy godziny 13-tej, osiągnie centrum kraju w nocy z piątku na sobotę. Temperatury w dzień do 9 -12

W sobotę rano linia frontu znajdzie się już nad wschodnią granicą, choć większość kraju pozostanie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z północy w trakcie dnia. Oznacza to opady nad centrum i wschodzie kraju, a nad ranem także w części zachodniej. To właśnie na terenach zachodniej Polski mieszkańcy będą mieli największe szanse na ujrzenie Słońca po południu, niestety – tylko tam. Temperatury w dzień podobne do piątkowych, ale znaczniejsze spadki temperatur w nocy z sobotę na niedzielę na zachodzie i w centrum (obecnie prognozowane minima na poziomie 4-5 , możliwe przymrozki na południowym zachodzie).

W niedzielę jest wysoka szansa na rozbudowanie się lokalnego ośrodka wysokiego ciśnienia przy powierzchni Ziemi, (choć w środkowej części troposfery pozostaniemy pod wpływem rozległej zatoki). Oznaczać to będzie dzień pełen rozpogodzeń nad większością kraju, poza Lubelszczyzną, Podkarpaciem i Śląskiem, gdzie możliwe będą jeszcze opady deszczu. Temperatury w dzień do 9-12 ºC, jednak w przypadku bezchmurnego nieba i zwiększonej radiacji nocą, lokalnie temperatury mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 0 ºC przed wschodem Słońca.

Już teraz, proponujemy więc śledzić nasze meteorogramy temperatury dla Waszych miejscowości w sobotę i w niedzielę, w kontekście oceny szans na niedzielne i poniedziałkowe przymrozki.

Udostępnij artykuł